Arduino, mikrodenetleyicileri ve elektroniği çok sayıda üreticinin erişebilmesini sağlayan açık kaynaklı, kullanımı kolay bir donanım ve yazılım platformu yarattı. Platformda düzinelerce varyasyon var ve 3D yazıcılarda, Quadcopters'da, Medya oynatıcılarda ve robotlarda bulunan özel cihazlar, çeşitli satıcıların ve meraklıların katkısı ve ekosistemleri sayesinde büyüdü. Bu cihazlar, Nesnelerin İnterneti'ndeki uygulamalara özgü giderek daha fazla ağ ve iletişim yeteneğini içlerine eklemeğe başladılar.

Bu eğitim, Arduino platformunu kullananarak (Arduino ürünlerini değil) mikrodenetleyicilerin  heyecan verici dünyasına giriş için bir rehber niteliğindedir. Bu eğitim Arduino programlamanın temellerinden başlayarak,  Analog / Dijital giriş ve çıkış konusundan başlayarak temel elektronik devre elemanları ve  konularından oluşur. Eğitim daha sonra bir mikrodenetleyiciyi önceden var olan WiFi ağlarını taramasını ve bunlara bağlanmasını veya bir erişim noktası olarak kendi ağını oluşturması husunda programlamaya odaklanarak ilerleme sağlanır. Eğitimde katılımcının yeni deneyimlerini gittikçe oluşturmasına yardımcı olacak bilgiler içeren dersler içerir. Katılımcıların ders tarafından sağlanan devreleri ve kodları alırak, projelerini daha da geliştirmeleri beklenir. Dersin sonunda, katılımcılardan ilgi alanlarına göre özel projeler oluşturması için öneriler ve çalışmalar sunması beklenir.

 

Ne öğreneceksin

  • Arduino benzeri Mikrodenetleyicileri Dijital ve Analog sinyallerle çalışacak şekilde programlamayı.
  • C veya Lua dillerinden en az birinin temel yapısını.
  • WiFi üzerinden istemci, sunucu veya her ikisi olarak bilgi alışverişi yapmak için mikrodenetleyiciyi kullanan Nesnelerin İnterneti devreleri oluşturmayı.
  • Mikrodenetleyici ile mevcut WiFi ağlarını taramak ve bunlara bağlanmak ya da kendi WiFi ağını oluşturmak için bir erişim noktası görevi görecek şekilde yapılandırılması.

Herhangi bir ders koşulu veya önkoşulu var mı?

  • Biraz el becerisi.
  • Dersleri takip etmek ve  devrelerini oluşturmak için bazı materyallere ihtiyacınız olacak. Uygun bir mikrodenetleyici, 3.3V çalışmayı destekleyen bir USB'den Seri cihaza dönüştürücü kartı, Arduino yazılımı 1.6.4 veya daha üstünü çalıştırabilen bir bilgisayar ve teller, LED'ler, düğmeler, breadboard'lar gibi bazı yaygın elektronik bileşenleri (direnç, kondansatör,..) ile bir adet voltaj regülatörü. (Tümü 100-120 TL. bir meblağ tutacaktır)
  • Basit matematik bilgisi.

 

Süresi : 15 Ders Saati