Haluk Tanrıkulu

Forbes dergisini AI adlı derginin 6 sayısında liselilerin yapay zeka çalışmalarına ayırmış durumda. Dergiden alıntıları aşağıda sıralıyorum.

Lise öğrencisi Aidan Wen, yapay zeka alanında bir kariyere doğru gidiyor.

Lise öğrencisi Wen iki dönem makine öğrenimi kursu aldı. Geçen yaz , akciğer röntgenlerinde zatürre belirtileri tespit etmek için en iyi Makine Öğrenme (Machine Learning – ML) modeli için Kuzey Amerika Radyoloji Derneği tarafından desteklenen 12.000 dolarlık bir ödül için yarıştı.

Bu yıl, ses dosyalarını kullanarak depremlerin erken tespiti için bir sistem arayan başka bir yarışmaya girdi. Daha sonra, doğal dil işlemeyi kullanarak oluşturduğu bir proje ile başka bir yarışmayı denemek istiyor.

Wen, “Bu sorunların bir bütün olarak nasıl ele alınacağına dair bir fikir edinmek için öğrenmeye ve projeler üzerinde çalışmaya devam etmek istiyorum” diyor.

Wen, öğrencilere yapay zeka konusunda uygulamalı deneyim kazandırmak için tasarlanan yeni programlardan yararlanan ve sayıları artan lise öğrencilerinden biri. Bu programlar, yeni nesil Yapay Zeka liderlerine ilham vermeyi ve gençleri YAPAY ZEKA  yeteneklerine duyulan ihtiyacı karşılamak ve yapay zekanın giderek daha fazla nüfuz ettiği bir dünyada gereken bilgi, beceri ve etik düşünme ile donatmak istiyor.

Yapay Zeka  ile ilgili işlerin büyümesi ve iş arama sitesi olan Indeed [1]  göre, aranan işler arasında beklenenin üzerinde bir artış olduğunu gösteriyor.  O'Reilly tarafından yapılan bir ankete göre , İşletmelerin neredeyse yarısı, YAPAY ZEKA 'nın benimsenmesine engel olarak beceri sıkıntısı olduğunu gösteriyor. YAPAY ZEKA  kavramlarını erken öğrenmek ve temel öğrenme becerileri arasına katmanın kritik olduğu görülmektedir.

Lise YAPAY ZEKA  programları hala nadirdir ve bir YAPAY ZEKA  müfredatının Liseliler için geliştirilmesi ilk aşamadır. Buna ön ayak olmak için, Carnegie Mellon'da bilgisayar bilimi profesörü ve K-12 Girişimi için YAPAY ZEKA 'nın [2] kurucusu David Touretzky, ilk ve orta dereceli YAPAY ZEKA  eğitimi için ulusal rehberler geliştirmek üzere eğitimciler, 

araştırmacılar ve endüstri profesyonelleri ile bir araya gelmeye ve onları buluşturmaya çalışıyor.

Touretzky gibi çalışanların en büyük idealleri,  bilgisayarlara veriden öğrenmeyi öğretmek, YAPAY ZEKA  ürünlerinin doğal olarak insanlarla etkileşime girmesini sağlamak, oluşan  zorlukların üstesinden gelmek ve YAPAY ZEKA 'nın toplum üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini de içeren çok sayıda büyük fikrin bir araya getirilmesine öncülük etmektir.

Touretzky, “İnsanların neler olup bittiğini anlamalarını istiyoruz, böylece teknoloji uygulandıkça teknolojinin gelişimine katılabilirler” diyor. Kılavuzlar hazırlanırken, birkaç okulda uygulamallar ilerliyor ve YAPAY ZEKA  müfredatı yavaşta olsa uygulanıyor.

YAPAY ZEKA  Öğretiminde Bir Lider

Wen, San Francisco'nun güneyinde San Mateo ve California'daki Hillsborough'daki kampüsleri olan özel bir kurum olan Nueva Okulu'nda makine öğrenimi dersleri aldı. 2016'dan beri Nueva Okulu, zorunlu ve seçmeli bilgisayar bilimleri derslerine ek olarak, makine öğreniminde iki dönemlik bir dizi yeni ders daha sundu.

Makine öğrenimi dersi, başlangıçta, öğrencilerden gelen meraka cevap olarak sunuldu, diyor, programda çalışan okulda bir bilgisayar bilimi öğretmeni olan Jen Selby. Selby, bağımsız bir projede bir yazım denetimi yapmak için makine öğrenmesini kullandıktan sonra, öğrencileri daha farklı projele için  benzer araçlar sağlanması yönündeki ihtiyacını gördü.

Selby, “En azından bunun nasıl çalıştığını anlama düzeyinde bir anlayışa sahip olmak gerçekten önemli” diyor. “Algoritmayı yapan kişi olmayacak olsanız bile, ekibin bir parçası olacaksınız. Yoksa bir algoritmadan etkileneceksin. ”

Şuan derse yaklaşık 30 öğrenci kayıtlı. Selby, yapay zeka müfredatının makine öğrenimindeki sürekli gelişen gelişmelerden haberdar olmasını sağlayan şirketlerden, kar amacı gütmeyen kuruluşlardan ve bağımsız geliştiricilerin açık kaynaklı materyallerine güveniyor.

Önyargı Sorgulama

Makine öğrenmesi algoritmalarındaki gizli önyargılar sorunu gibi etik konular da YAPAY ZEKA  müfredatının önemli bir parçasıdır.

North Carolina Fen Bilimleri Enstitüsü'ndeki bir bilgisayar bilimi öğretmeni olan Charlotte Dungan, bilgisayar bilimi dersinde, algoritmik önyargıların yanlışlıkla YAPAY ZEKA  tasarımına nasıl girebildiğini inceleyen bir bölümü öğretiyor.

YAPAY ZEKA 'nın önyargılı sonuçları nasıl ürettiğini göstermek için öğrenciler Guess Who (Kim olduğunu tahmin et) adlı bir kart oyunu oynarlar. Oyunda, oyuncu çiftleri çeşitli çizgi film yüzlerini gösteren kartlar alır. Oyuncular, rakiplerinin kartlarındaki yüzü doğru tahmin etmek için “20 Soru” (“Yüzün erkek mi?”) Formunu kullanır. Öğrencilerden, cevaplara en iyi şekilde ulaşmaları için bir dizi soru düzenleyen bir algoritma geliştirmeleri istenmiş.

Öğrenciler hızlı bir şekilde ellerindeki resimlerden siyah ve kahverengi yüzlerin tahmin edilmesinin en kolay olduğunu keşfettiler, çünkü bu yüzlerden  çok azı kartlarda vardı. Bu, veri setinin - kart destesinin - önyargılı olduğuna  bir işarettir . Dungan, “Tahtadaki siyah kız olmak istemediğinizi çabucak anlıyorsunuz” dedi.

North Carolina'nın üniversite sisteminde faaliyet gösteren, iki yıllık bir devlet okulu olan NCSSM, resmi bir YAPAY ZEKA  programı başlatmak için PrecisionLender yazılım şirketinin kurucusu ve NCSSM mezunu Carl Ryden'den 2 milyon dolarlık bir bağış aldı . Hibe ile, okul kampüste bir makine öğrenme kursu ve gelecek yıldan itibaren YAPAY ZEKA 'da ek bir etkileşimli video kursu sunmayı planlıyor.

Sorunları Çözmek

San Francisco merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan YAPAY ZEKA 4ALL, ABD'deki 11 üniversitede yüksek okul öğrencileri için makine öğrenen yaz kampları sunuyor . Yoğun, iki haftalık oturumlar sırasında eğitmenler, lisansüstü öğrencilere robotik, sağlık, sosyal hizmet, medya ve kamu politikaları alanlarında YAPAY ZEKA  araştırma projeleri konusunda yardımcı oluyor. Grup ayrıca daha fazla çalışma için kamptan mezunlara ek burslar sunmaktadır.

Tüm bunların amaçlarından biri, katılımcıları yapay zeka uygulamalarını yerel topluluklarındaki sorunlara uygulama yollarını aramaya teşvik etmektir.

Bir YAPAY ZEKA 4ALL öğrencisi olan ve şu anda California, San Jose'deki Harker School'da olan Aarzu Gupta, 2018'de San Francisco'daki Proof School'da bir öğrenci ve başka bir kamp mezunu olan Lili Sun ile bağımsız bir proje yürütmek için bir burs kazandı. Doğal afetlerle başa çıkmak için dronların ve makine öğreniminin kullanılmasına ilgi duyan gençler, Kuzey Kaliforniya'nın 2017 yılındaki büyük orman yangınlarını erken tespiti için bir makine öğrenme modeli oluşturmak için ilham aldılar. 

Aarzu ve Lili , fabrikaların ve kamp yangınlarının resimleri de dahil olmak üzere 1.400 duman görüntüsünden oluşan bir veri kümesi derledi ve üç makine öğrenme modelini eğitmek için kullandı. En başarılı olan ise % 93,8 doğrulukla orman yangınlarından çıkan duman görüntülerini tanımlayabilen çok katmanlı bir algılayıcı oluşturdular.

4ALL derneği, bu baharın sonunda açık erişimli bir YAPAY ZEKA  müfredatı yayınlamayı planlıyor. Yaz kampı kursu temelinde oluşturulan müfredat lise öğretmenleri, öğrencilerine ve genel halk için geçerli olacak  Python programlama diline giriş ve YAPAY ZEKA 'nın teknik yönü dışında toplum üzerindeki etkisi gibi sosyal konular içerecek.

4ALL derneği başkanı Posner, “Müfredatımız için dünyanın dört bir yanından binlerce talep aldık” diyor. “Acil olduğunu biliyoruz.”

Kaynaklar:

[1] https://www.hiringlab.org/2018/03/01/demand-ai-talent-rise/

[2] https://github.com/touretzkyds/ai4k12/wiki

Bu yazı Forbes AI6 dergisinden faydalanarak yazılmıştır. Yazıyı www.pitonca.com/blog adresinde bulabilirsiniz.