TEKNOLOJİ HABERLERİ

Yazar Konuşmaları: Dr. Fei-Fei Li, yapay zekaya multidisipliner bir yaklaşımla olasılıklar 'dünyaları' görüyor

Yapay zeka, geleceği etkileyecek yeni bir keşif çağını başlatıyor. Dr. Fei-Fei Li, yapay zekanın potansiyelini en üst düzeye çıkarabilecek ve riskleri azaltabilecek insan merkezli bir yaklaşım sunuyor.

 

Stanford Üniversitesi'nde bilgisayar bilimi profesörü ve Stanford Üniversitesi İnsan Merkezli Yapay Zeka Enstitüsü'nün kurucu yöneticisi Fei Li, yeni kitabı Gördüğüm Dünyalar: Merak, Keşif ve Keşif hakkında konuşuyor Yapay Zekanın Şafağında (Macmillan, Kasım 2023). Li, insan katkılarını değiştirmeye değil, artırmaya odaklanırken, yeni bilimsel atılımları destekleyen insan merkezli bir yapay zeka çerçevesi öneriyor. Yarının yapay zekası için insan onurunu ve refahını ön planda tutan etkili yönetim modellerinin oluşturulmasını savunuyor. Konuşmanın düzenlenmiş bir versiyonu aşağıdadır.

Kitap başlığının önemi:

Bu kitap bir bilim anı kitabıdır, dolayısıyla hem bilimi yapay zekanın bir kısmını hem de gelecek olan bir bilim insanının yolculuğunu yansıtır. yaşta. Sanırım geçmişim tipik bir çocuğunkine benzemiyor. Bu yüzden fiziksel ve zamansal olarak farklı dünyalardan geçiyorum. Sadece bilimle değil aynı zamanda bilimin sosyal boyutuyla da ilgilenen bir bilim insanı olarak dünyaları farklı boyutlarda görüyorum, dolayısıyla bu çoğulu yapmam çok önemliydi, Dünyalar. Bilgisayarlı görü yapay zeka bilimcisi olduğum için gördüğüm dünyalar görmenin özünü yansıtıyor.

... Devamı

Client

Üretken yapay zeka ile sanat ve teknolojinin sınırlarını zorluyoruz!
Medya sanatçısı Refik Anadol, MIT izleyicisine şunları söyledi: "Yapay zekayı kullanarak, ister üretken ister başka türlü olsun, insanlığın dilini bulma fırsatına sahip olduğumuza inanıyorum."

...Devamı
Client

Gelecekte Üretken Yapay Zekayı Neler Bekliyor!
MIT'nin Jeneratif Yapay Zeka Haftası'nın açılış etkinliği olan 28 Kasım'daki “Üretici Yapay Zeka: Geleceği Şekillendirmek” sempozyumu açılış konuşmasında iRobot kurucu ortağı Rodney Brooks, katılımcıları, OpenAI'nin ChatGPT'si ve Google'ın Bard'ı gibi giderek daha güçlü araçların temelini oluşturan bu yeni teknolojinin yeteneklerini eleştirmeden abartmamaları konusunda uyardı.

...Devamı
Client

YZ İle Geleceğin Organizasyonu
Üretken yapay zeka insanları güçlendirebilir; ancak bu yalnızca liderlerin yapay zekanın yeteneklerine geniş bir bakış açısıyla bakması ve bunun kuruluş üzerindeki etkilerini derinlemesine düşünmesi durumunda mümkündür.

...Devamı
Client

Üretken Yapay Zeka Nedir?
Üretken yapay zeka (AI), ses, kod, görüntüler, metin, simülasyonlar ve videolar dahil olmak üzere yeni içerik oluşturmak için kullanılabilecek algoritmaları (ChatGPT gibi) tanımlar. Bu alandaki son atılımlar, içerik oluşturma şeklimizi büyük ölçüde değiştirme potansiyeline sahip.

...Devamı
Client

YZ ile Müzik, Ses Üretimi
Difüzyon tabanlı üretken modellerin piyasaya sürülmesi, son birkaç yılda üretken yapay zeka alanında devrim yarattı ve oluşturulan görüntülerin, videoların ve seslerin kalitesinde ve kontrol edilebilirliğinde hızlı gelişmelere yol açtı. "Gizli yayılma modelleri" olarak adlandırılan, önceden eğitilmiş bir otomatik kodlayıcının gizli kodlama alanında çalışan yayılma modelleri, yayılma modellerinin eğitiminde ve çıkarımında önemli hız iyileştirmeleri sağlar.

... Ses örnekleri için okumaya devam.